خوابگاه‌های کانکسی دانشگاه علوم پزشکی بم دیگر قابل استفاده نیستند

[ad_1]

رئیس پردیس دانشگاه علوم پزشکی بم در خصوص خوابگاه‌های دانشجویی که در شهرک دوستی بم قرار دارند، گفت: مشکلاتی به علت کانکسی بودن این خوابگاه ها وجود دارد چرا که این کانکس‌ها عمر مفیدی دارند و با توجه به اینکه کانکس‌های خوابگاه‌ها از زمان زلزله بم در این شهرک قرار گرفته است، لذا حدود ۱۴ سال است که در حال استفاده هستند و اکنون بسیار پرخرج و پرهزینه شده‌اند.

دکتر قهری، رئیس پردیس دانشگاه علوم پزشکی بم در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از مهر ماه سال ۹۵ مسؤولیت پردیس دانشگاه علوم پزشکی را  برعهده گرفتم  و امیدوارم تا زمانی که هستم بتوانم به بهترین نحو خدمت‌رسانی کنم.

وی  افزود: در مدتی که این مسؤولیت را  برعهده گرفتم، تکمیل جدول گذاری و محوطه‌سازی، ایجاد سیستم آبیاری تحت فشار فضای سبز، پیگیری آسفالت با همکاری شهرداری در مجموعه پردیس انجام گرفته است و همچنین در مجموعه پردیس دوم در منطقه ارگ جدید نیز محوطه‌سازی و مناسب سازی فضای این مجموعه نیز انجام گرفته است.

دکتر قهری در ادامه گفت: در قسمت دانشکده بهداشت آزمایشگاه را تجهیز کردیم و همچنین مرکز مهارتهای بالینی از دانشکده پرستاری نیز تجهیز شد و راه‌اندازی و تجهیز مرکز رشد انجام گرفت که این موارد مربوط به معاونت پژوهشی می‌شود و در حوزه معاونت آموزشی نیز تجهیزات برگزاری آزمون‌های الکترونیکی خریداری شده و این بخش نیز در حال  بهره‌برداری است، همچنین سالن کنفرانس مجموعه  پردیس نیز راه‌اندازی شده است.

وی تصریح کرد: ۳ معاونت دانشگاه علوم پزشکی در پردیس دانشگاه قرار دارند که شامل معاونت آموزش، معاونت پژوهش و فناوری و معاونت دانشجویی و فرهنگی است و در خصوص اقدامات و امتیازاتی که در این معاونت طی سال ۹۵ کسب کردیم، باید توضیح دهم که افزایش تعداد رشته‌های دانشگاهی را به تعداد ۱۵ رشته داشتیم که در این زمینه اخذ موافقت اولیه مقام عالی وزارت را در زمینه تاسیس دانشکده دندانپزشکی نیز به همراه داشتیم.

وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی بم حضور فعالی در جشنواره شهید بهشتی تهران داشت و دانشجویان ورودی سال ۹۳ موفق به کسب قبولی ۱۰۰درصدی در آزمون جامع علوم پایه در اسفند ۹۵ شدند و در این قطب از کشور مقام اول را کسب کردند و همچنین از دانشگاه علوم پزشکی بم به عنوان دانشگاه برتر در اجرای طرح تحول آموزشی تقدیر به عمل آمد.

رئیس پردیس دانشگاه علوم پزشکی بم تصریح کرد: در خصوص خوابگاه‌های دانشجویی که در شهرک دوستی بم قرار دارند، مشکلاتی به علت کانکسی بودن این خوابگاه‌ها وجود دارد؛ چرا که این  کانکس‌ها عمر مفیدی دارند و با توجه به اینکه کانکس‌های خوابگاه‌ها از زمان زلزله بم در این شهرک قرار گرفته است، لذا حدود ۱۴ سال است که در حال استفاده هستند و اکنون بسیار پرخرج و پرهزینه شده‌اند؛ بنابراین با رایزنی‌هایی که انجام گرفت، قرار بر این شد تا کلنگ احداث خوابگاه در مجموعه ارگ جدید با اعتبار اولیه یک میلیارد تومان بر زمین زده شود.

دکتر قهری افزود: ساخت خوابگاه دانشجویی در مجموعه ارگ جدید با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و ارگ جدید پیگیری خواهد شد که تقریبا ۴۰ درصد از هزینه ساخت این خوابگاه توسط ارگ جدید پرداخت خواهد شد و مابقی هزینه آن نیز توسط وزارت بهداشت تامین می‌شود.

وی گفت: انتظار ما از وزارتخانه این است که با توجه به نیاز این منطقه دانشکده توانبخشی و دندانپزشکی در اولویت‌های اول قرار گیرد و همچنین ارتقای رشته‌های کارشناسی به کارشناسی ارشد نیز در اولویت قرار گیرد، چرا که در این قسمت از دانشگاه علوم پزشکی رشته کارشناسی ارشد نداریم، علی‌رغم نیازی که در این منطقه وجود دارد و همچنین مشکل سلف سرویس از دیگر مشکلات این مجموعه است.

دکتر قهری تصریح کرد: از وزارت بهداشت درخواست داریم تا سریع‌تر به ساخت و ساز در دانشگاه‌های علوم پزشکی اقدام کند؛ چرا اکنون پردیس دانشگاه علوم پزشکی در ساختمان‌هایی قرار دارد که مربوط به نظام مهندسی بوده و به هیچ وجه با محیط یک دانشگاه مطابقت ندارد؛ به طوری که اگر به دانشکده بهداشت نگاه کنیم، مشاهده می شود که کل ساختمان رو باز است و پوشیده نیست؛ لذا گرما و سرما و باد و باران و  گرد و خاک مشکل‌آفرین است و مستقیماً وارد کلاس‌ها می‌شود بنابراین درخواست داریم تا هرچه سریعتر دانشکده‌های ما در ارگ جدید تاسیس شود.

رئیس پردیس دانشگاه علوم پزشکی اظهار کرد: در منطقه شرق استان تعدادی مدارس بهیاری وجود دارد که تا سال ۹۴ حدود ۵۰ نفر و در سال ۹۵ تعداد ۱۱۰ نفر دانشجوی بهیاری پذیرش شدند و این دانشجویان توقع دارند پس از اتمام درس در جایی پذیرش شوند؛ اما با توجه به کمبود فضای فیزیکی که وجود دارد، امکان اینکه بتوانیم همه این فارغ‌التحصیلان را به کار بگیریم بسیار سخت است؛ لذا در سال ۹۶ پذیرش دانشجو در رشته بهیاری انجام نمی‌گیرد.

وی افزود: امیدواریم با تأسیس بیمارستان در شهرستان‌های فهرج، ریگان و نرماشیر و همچنین کلینیک اطفال در بم بتوانیم این افراد را به کار بگیریم.

دکتر قهری گفت: متاسفانه مشاهده می‌شود بسیاری از متقاضیان تحصیل در رشته بهیاری از مدارس تیزهوشان و استعداد درخشان و با معدل و نمرات بسیار خوب وارد این رشته می‌شوند؛ لذا از خانواده این دانش‌آموزان درخواست دارم که اجازه دهند این دانش‌آموزان در رشته‌های بهتر تحصیل کنند.

وی افزود: از سال ۹۵ در معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه اقدام به راه‌اندازی ۵ پایگاه تحقیقاتی شامل پایگاه تحقیقات سلامت محور، پایگاه تحقیقات مربوط به سالک، پایگاه تحقیقات دیابت و بیماری‌های مزمن، پایگاه تحقیقات جمعیت و ناباروری و پایگاه تحقیقات امور بیمارستانی و علوم بالینی کردیم و همچنین در قسمت پژوهشی مجله دانشگاه علوم پزشکی، مجله پژوهش‌های سلامت محور که تاکنون نداشتیم، مجله پرستاری سرطان با همکاری انجمن علمی پرستاری ایران منتشر می‌شوند و این موارد مربوط به معاونت پژوهشی هستند.

رئیس پردیس دانشگاه علوم پزشکی بم در پایان بار دیگر از  وزیر بهداشت درخواست کرد تا در زمینه ساخت و ساز خوابگاه‌ها و دانشکده‌ها و ساختمان‌های دانشگاه پردیس علوم پزشکی بم مساعدت کند.

انتهای پیام

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *