گزارشی از جشنواره موسیقی نواحی ایران

[ad_1]

سومین روز جشنواره موسیقی نواحی ایران در حالی آغاز شد که در ساعات اولیه روز، این جشنواره میزبان دو پژوهشگر از کشور آلمان بود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی جشنواره موسیقی نواحی ایران، شب سوم جشنواره موسیقی نواحی ایران (پنجشنبه، هشتم تیرماه) در سه بخش نشست‌های پژوهشی، راویان اصالت و پیشکسوتان و اجراهای عمومی با حضور هنرمندانی از بافت، افغانستان، ترکن صحرا، بوشهر، قوچان، جیرفت و … در سه سالن مجزا در شهر کرمان برگزار شد.

سالن سینما تک هتل پارس از ساعت ۱۰ صبح میزبان نشست «پژوهش‌های نوین در موسیقی نواحی» بود که توسط مهمان آلمانی جشنواره، دکتر لوتوز دوسردا، بررسی شد و سپس گروه قدمی از ساوه، پایان‌بخش پژوهش را رقم زد.

بهرام جمالی – مدیرعامل انجمن موسیقی ایران – نیز روز گذشته به کرمان وارد شد و با همراهی فرزاد طالبی – مدیرکل دفتر موسیقی – و محمدرضا علیزاده – مدیرکل ارشاد استان کرمان – به تماشای این بخش نشستند.

در بخش دیگر جشنواره که از ساعت ۱۷ در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی برگزار شد، فریدون ایثاری، نیما شفیعی، موسی ملک‌حسینی، محمد حسینی و سیدجواد حسینی، حسین ربانی، ایمان کریوند، سیدزاهد حسینی، مهرداد جعفری، حسنعلی حسینی، صفرعلی رمضانی، محمدحسن کوهی و موسی ملک‌حسینی در بخش راویان اصالت روی صحنه رفتند و پس از آن در بخش پیشکسوتان نیز گروه بهمنیار شریفیان، ارسلان طیبی و علی‌حسین قنبری از مازندران روی صحنه رفتند.

بعد از استراحتی کوتاه، نوبت به اجراهای عمومی رسید.

از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۳ اجراهای عمومی در فضای باز پارک مادر کرمان به صحنه رفتند. در این قسمت گروه نظرپور از بافت، گروه خلج از افغانستان، گروه قدمی از ساوه، گروه سعادتی از ترکمن‌صحرا، گروه آوای چنگ از منوجان، علی غلامرضایی از قوچان، گروه آوای موج از بوشهر، گروه تربت‌جام و گروه آئین هلیل از جیرفت برنامه خود را اجرا کردند.

مردم برای دیدن هنرمندان موسیقی نواحی در بخش عمومی صبر و حوصله به خرج دادند تا شبی به‌یادماندنی را تجربه کنند. حدود هزار صندلی چیده‌شده در فضای باز پارک، پُر شده بود و بسیاری از مردم، ایستاده برنامه‌ها را می‌دیدند.

هم‌زمان با اجراهای پارک مادر کرمان، شهرستان‌های شهربابک، جیرفت، بم و نرماشیر میزبان اجراهای عمومی گروه‌های موسیقی نواحی با موضوع آزاد بودند.

در شهربابک، گروه اخوان از سنندج، گروه قمادین از جیرفت، گروه بوکان و گروه عالمی از مازندران، در جیرفت گروه لرستان، گروه آئین هلیل از جیرفت، عاشیق احد ملکی از آذربایجان و گروه قره خانی از خراسان رضوی، در بم و نرماشیر، گروه میسان از خوزستان، طهماسب برجی از نرماشیر، گروه قره‌خانی از خراسان رضوی و گروه آوات از کرمان روی صحنه رفتند.


اختتامیه دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران ۹ تیرماه ساعت ۲۰:۳۰ در باغ فتح‌آباد کرمان برگزار می‌شود. در این مراسم نفرات برگزیده بخش رقابتی جشنواره معرفی می‌شوند. برای داوران محدودیتی در زمینه انتخاب نفرات برتر در نظر گرفته نشده و هر تعداد از شرکت‌کنندگانی که از نظر داوران برگزیده جشنواره شوند، جایزه و لوح یادبود خود را دریافت خواهند کرد. همچنین سخنرانی و تجلیل از پیشکسوتان موسیقی نواحی از بخش‌های دیگر مراسم اختتامیه جشنواره نواحی ایران خواهد بود.

انتهای پیام

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *